Oświetlenie wysokiego salonu, czyli jak oświetlić wysokie wnętrze?

Wysoki salon to marzenie wielu z nas. Z tego typu wnętrzami spotykamy się najczęściej w kamienicach jak i w nowo budowanych domach, gdzie nad salonem zostawiana jest obecnie wolna przestrzeń. To jeden z najbardziej lubianych trendów architektonicznych, który sprawia, iż wysoki salon prezentuje się niezwykle przestrzennie, reprezentacyjnie i designersko. Ale jak oświetlić wysokie wnętrze, by było ono także funkcjonalne i by dobrze się prezentowało?

Zalety wysokiego sufitu
Lampy Solaris – sprawdźWysoki sufit w salonie nazywa się także sufitem katedralnym. Salony, nad którymi mamy zupełnie wolną przestrzeń prezentują się zdecydowanie niebanalnie, a to dlatego, iż całe wnętrze nabiera trójwymiarowości i bardzo nowoczesnego sznytu. Już samo to, iż wnętrze jest wysokie i przestrzenne sprawia, że jest ono jednocześnie bardzo dobrze oświetlone za dnia, a to dzięki dużym oknom, tym standardowym, a nierzadko także sufitowym.

Wysokie salony z katedralnymi sufitami są tak popularne, ponieważ dają nam ogrom możliwości aranżacyjnych. Wysokie i przestronne wnętrze niemal w ogóle nas nie ogranicza, dlatego można urządzić je na wiele sposobów, stosując masę rozwiązań. Ogromne rośliny doniczkowe, wysoka, kilkumetrowa choinka zimą, potężne regały z książkami – to tylko niektóre przykłady tego, na co pozwala nam wysoki sufit nad salonem.
Lampy Telma – sprawdźA co z oświetleniem? Tutaj też możemy spróbować „porwać się” na coś bardzo designerskiego. Wysoki sufit pozwala na zawieszenie LAMPY WISZĄCEJ (przykładowo z kolekcji SFERA) lub żyrandola w rozmiarze XXL, bez obawy iż ten typ oświetlenia zdominuje nam przestrzeń. Wysokie sufity to najlepsze rozwiązanie, jeśli do nowoczesnego oświetlenia salonu chcemy użyć lamp w oryginalnych kształtach, nietuzinkowych rozmiarach czy w najciekawszej stylistyce, jak np. złote lampy sufitowe czy loftowe lampy do salonu.

Ale katedralne sufity mają też swoje wady, jeśli chodzi o kwestię doświetlenia wysokich wnętrz. Problematyczna jest np. konieczność przedłużania przewodu, na którym wisi lampa wisząca, tak, by wisiała ona na pożądanej wysokości. Dlatego warto zawczasu wybrać takie lampy, które wyposażone są w możliwość przedłużenia ich przewodu. Dla przypomnienia: lampa nad stołem jadalnianym powinna wisieć na wysokości ok. 80 cm, z kolei nad wolną przestrzenią warto ją zawiesić na wysokości ok. 210 cm.

Jak rozmieścić oświetlenie nad otwartym salonem?

Nie od dziś piszemy o tym, iż światłem można zgrabnie modulować przestrzeń oraz wydobyć z niej jak najwięcej jej zalet. Zastanawiając się nad tym jak dobrać wiszące lampy do salonu z wysokim sufitem, warto wiedzieć jak światłem można aranżować wnętrze.

Przykładowo jeśli wnętrze wydaje nam się jednak nazbyt wysokie, światłem można je optycznie obniżyć. By uzyskać takie efekt warto wybrać taką lampę, która rzuca światło głównie na podłogę (może to być lampa sufitowa z dużym kloszem jak te z kolekcji TELMA). Czasem potrzeba zaś poprawić proporcję wnętrza, które jest wysokie, lecz wąskie. W takim przypadku poza oświetleniem centralnym na suficie doświetlić trzeba także dłuższą ze ścian. Idealnie sprawdzą się w tej roli kinkiety w formie reflektorów lub takie ze szklanymi kloszami.
Lampy Kapello – sprawdźSalon to takie wnętrze, gdzie zależy nam także na przytulności i nastrojowości, zwłaszcza w jesienno – zimowe wieczory. Niestety nowoczesne, bardzo wysokie wnętrza nie sprzyjają tworzeniu takiego klimatu. By go osiągnąć, warto poza poza lampą designerską wiszącą u sufitu postawić także na uzupełnienie przestrzeni kinkietami, lampami stołowymi i podłogowymi.

Tego typu oświetlenie dodatkowe pozwala także wyznaczyć strefy w salonie. Salon może bowiem posiadać swoją strefę wypoczynkową, nad którą wiesza się oświetlenie centralne w postaci okazałego żyrandola lub lampy wiszącej, ale i strefę jadalnianą czy taką przeznaczoną do spania – zwłaszcza, gdy jest to nieduża kawalerka, a salon musi spełnić kilka funkcji. Jako oświetlenie centralne może w nim służyć oryginalna lampa wisząca w niestandardowym rozmiarze. Nad stołem wiesza się lampę bezpośrednio rzucającą światło na jego blat, a przy kanapie, na której śpimy warto ustawić LAMPKI NOCNE, LAMPY PODŁOGOWE lub zawiesić KINKIETY.

Duży salon z wysokim sufitem to możliwość kreowania przestrzeni jaka tylko nam się zamarzy, ponieważ niemal nic nas nie ogranicza. Mając takie wnętrze warto odważyć się na nietypowe rozwiązania, na ciekawe kształty lamp, a może nawet zestawienie ich ze sobą? Nowoczesne wnętrze można udekorować chociażby bardzo designerskimi lampami z kolekcji KAPELLO – ciekawą aranżację można uzyskać przez zawieszenie lamp w rozmiarze M i L obok siebie. Warto bawić się aranżacjami, jeśli mamy ku temu tak dogodne warunki jak wysokie i bardzo przestronne wnętrza.Sprawdź ofertę lamp Sigma 
Zarządzaj plikami cookies