Jak wybrać oświetlenie do sypialni?

Sypialnia to pokój, w którym spędzamy zdecydowanie dużą ilość czasu i to nie tylko na śnie. To także przestrzeń relaksu i odpoczynku, a odpowiedni dobór światła ma w jej przypadku bardzo duże znaczenie. Nie chodzi tu jedynie o samą aranżację lamp wiszących, lampek nocnych czy kinkietów, ale i barwę światła, jego natężenie oraz kąt padania. Na jakie więc oświetlenie postawić w sypialni?

Oświetlenie do sypialni – na co zwrócić uwagę?

Sypialnia to przestrzeń, w której stawiamy na klimat ukojenia, błogiego spokoju i relaksu. Mało co jest w stanie stworzyć takowy klimat wnętrza jak dobrze dobrane światło, które sprzyjać będzie relaksowi. To właśnie światło i jego charakter ma na nas ogromny wpływ, a oświetlenie w sypialni powinno nas koić i dawać wytchnienie po całym dniu.

Oświetlenie do sypialni składa się z dwóch rodzajów światła – tym oświetleniem centralnym jest lampa wisząca lub żyrandol, ale duże znaczenie ma także oświetlenie uzupełniające, które stanowi punktowe światło i zaliczyć do niego można lampki nocne czy kinkiety. Najważniejsza jest oczywiście lampa sufitowa, której zadaniem jest rozświetlić całe wnętrze rozproszonym światłem. Punktowe oświetlenie sypialni ma z kolei dekorować przestrzeń, ale i jest praktyczne – lampki nocne czy kinkiety do sypialni umożliwiają nam chociażby poczytanie ulubionej lektury czy prasy przed snem. Sypialnia jak żadne inne wnętrze pozwala na grę światłem i zabawę aranżacją sypialni właśnie za pomocą światła.

To na co warto zwrócić uwagę dobierając oświetlenie do sypialni to fakt, iż powinno być ono subtelne, a jego głównym zadaniem jest koić nasze zmysły. Jeśli lubimy czytać przed snem lub jeśli w sypialni robimy makijaż, to światło musi być także dostosowane do tych i podobnych codziennych czynności.

Czy barwa światła jest istotna?

Tak, jak już było wspomniane, bardzo istotna jest i barwa światła, jak i jego natężenie oraz kąt padania. Barwa światła jaka sprawdzi się w sypialni to światło ciepłe, które tworzy przytulny klimat. Warto, by lampy wiszące jak i wszelkie oświetlenie uzupełniające dawały światło rozproszone, a więc takie, które nie będzie razić naszych oczu. Najodpowiedniejsza barwa do sypialni to 2700 – 3000 K. Taką barwę dają chociażby dobrej jakości żarówki LED, które przeznaczone są do wnętrz, w których wymagamy ciepłej i przyjemnej atmosfery.



Oświetlenie główne do sypialni

Lampy wiszące i nowoczesne żyrandole tworzą w sypialni główny rodzaj oświetlenia, a więc takie, które ma oświetlić całą przestrzeń. Zależnie od gustu i rodzaju aranżacji, oświetleniem głównym są także plafony sufitowe. Gdzie umieścić tego typu oświetlenie? Lampę wiszącą montuje się najczęściej nad dolną częścią łózka lub nad meblem, który służy w tym wnętrzu wypoczynkowi – może to być np. szezlong lub fotel. Plafony i reflektory to bardzo uniwersalne rodzaje lamp, które świetnie sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych oraz minimalistycznych.

Obecnie bardzo modne są żyrandole do sypialni oraz lampy wiszące, które nieraz nadają ton całemu wnętrzu. Nowoczesne lampy i żyrandole sufitowe wykonane są najczęściej z drewna lub metalu, a obecnie najmodniejsze są te, które mają elementy w kolorze miedzi czy złota, a nierzadko ciekawe szklane klosze. Lampy wiszące w kształcie rurek czy sopli, klosze geometryczne jak i lampy z mlecznymi, szklanymi kloszami to rodzaje oświetlenia, które jest dziś najmodniejsze. Na żyrandol w sypialni można pozwolić sobie zwłaszcza wtedy gdy mamy wysokie wnętrze. Jeśli zaś wysokość naszych wnętrz jest standardowa sprawdzą się w nich lampy sufitowe lub reflektory. Zaletą tych ostatnich jest fakt, iż można je dowolnie ukierunkowywać i oświetlić wybrane miejsce.



Oświetlenie uzupełniające

Kinkiety, lampki nocne oraz lampy stojące pełnią w sypialniach rolę oświetlenia uzupełniającego. Jaka jest jego rola? Lampki nocne lub kinkiety montuje się po obu stronach łózka, a ich zadanie to umożliwienie nam czytania przed snem lub obejrzenia ulubionego serialu w łóżku, by nazbyt nie męczyć oczu światłem płynącym jedynie z monitora. Jeśli mamy miejsce na szafki nocne można na nich ustawić ciekawe lampki, jeśli zaś miejsca na szafki jest niewiele, sprawdzą się kinkiety. Kinkiety wieszamy tuż przy wezgłowiu łóżka, najlepiej na wysokości ok. 75 cm mierząc od materaca.

Lampa stojąca to świetne dopełnienie aranżacji. W sypialni można ją postawić w rogu wnętrza, najlepiej tam gdzie stoi fotel czy inny mebel wypoczynkowy. Jeśli jednak nie mamy w sypialni miejsca na nic poza łóżkiem, lampę podłogową możemy umieścić obok niego i traktować ją nawet jak lampkę nocną.

Hitem ostatniego czasu jest montowanie w sypialni dwóch lamp wiszących po dwóch stronach łóżka. Rozwiązanie takie jest na pewno spektakularne i łączy w sobie role oświetlenia głównego jak i dodatkowego.



Sprawdź ofertę lamp Sigma



 
Zarządzaj plikami cookies