Lampy do jadalni – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?Coraz obszerniejsze powierzchnie mieszkalne sprawiają, iż mamy możliwość wydzielenia w nich nie tylko kuchni lub aneksu kuchennego oraz salonu, ale również jadalni. Duży stół na 6 czy 8 krzeseł to wielka wygoda spożywania posiłków z rodziną jak i możliwość wyprawiania przyjęć dla bliskich jak i dla przyjaciół. Ale to, co w jadalni niezbędne to nie tylko solidny stół i wygodne krzesła, ale także odpowiednie oświetlenie. I nad tym właśnie się zastanowimy – jakie oświetlenie nad stołem wybrać i jakie lampy do jadalni okażą się najpraktyczniejsze?Oświetlenie nad stołem – co wybrać?

Dobre światło to na pewno jeden z najważniejszych elementów komfortowego spożywania posiłków lub prowadzenia długich rozmów przy stole. Bardzo często jadalnia staje się bowiem tzw. sercem domu i miejscem, gdzie krzyżują się drogi domowników, gdzie lubimy posiedzieć i najzwyczajniej ze sobą pobyć. By jeść przy jadalnianym stole lub wygodnie przy nim pracować czy bawić się, trzeba zatroszczyć się o jego dobre oświetlenie. Jeśli dopiero planujemy to wnętrze, warto pomyśleć o tym jak najwcześniej, najlepiej na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Później zostanie nam wybrać odpowiednią lampę nad stół do jadalni.

Najczęstszym pomysłem na optymalne oświetlenie jadalnianego stołu jest lampa wisząca nad stół, która zawieszona jest centralnie nad nim. To, czy będzie to oświetlenie wystarczające, zależy w dużej mierze od samej lampy – jaką moc będzie miało dawane przez nią światło oraz jak jest zaprojektowana. Wielkość lub ilość lamp jaką zawiesimy ponad blatem powinna być dopasowana do wielkości stołu – jeśli stół jest bardzo duży, nie wystarczy do jego oświetlenia jedna, niepozorna lampa. Warto wtedy zdecydować się na duży model z kloszem lub bez lub zawiesić nad stołem komplet lamp wiszących nad stół. Tak więc, im większy stół, tym większa powinna być średnica lampy lub powinno być ich więcej. Zależnie także od tego jak duży jest stół, wybierzemy lampę z obszernym kloszem, która rzuca wiązkę światła bezpośrednio na blat lub lampy bez kloszy, np. z odsłoniętymi punktami świetlnymi, które dają światło bardziej rozproszone.

Lampy dobiera się także zazwyczaj do kształtu stołu. Jeśli w jadalni mamy stół okrągły lub owalny, świetnie będzie do niego pasowała lampa o podobnym w kształcie kloszu. Tak samo w przypadku stołów prostokątnych czy kwadratowych, warto postawić na oświetlenie o podobnym wyglądzie. Jest jest to jednak sztywna reguła i zawsze warto dobrać lampę tak, by dokładnie odpowiadała aranżacji danej przestrzeni.Lampa do jadalni – jak ją zawiesić?

Jeśli wybraliśmy lampę, nie bez znaczenia jest także to jak ją zawiesimy. Główna zasada jest taka, iż lampę nad stół zawiesza się na wysokości między 60 a 90 cm ponad blatem. Warto wziąć tu pod uwagę wielkość samej lampy, jeśli zastanawiamy się jaka wysokość będzie odpowiednia. Mniejszą gabarytowo lampę można zawiesić niżej, większą wyżej. To jak powiesimy lampy zależy także od tego, czy wieszamy jedną czy większą ich ilość – znaczenie ma odległość między nimi, którą wyznacza oczywiście wielkość blatu. Jeśli więc wieszamy dwie lampy ponad stołem najlepiej będzie wówczas powiesić je w 1/3 i 2/3 długości stołu, by uzyskać równomierne podświetlenie. Trzeba także zwrócić uwagę na to jak wysokie jest pomieszczenie. Do wnętrz z wysokim sufitem dobrze jest wybrać lampę nad stół z długim, regulowanym przewodem. Pozwala on na dowolne regulowanie jej długości względem wysokości stołu oraz pomieszczenia. To jaką temperaturę światła będzie rzucała zawieszona w jadalni lampa także ma dość istotne znaczenie. Otóż idealna temperatura barwowa lampy do jadalni wynosi 3000-3500 Kelwinów. Ciepłe światło podkreśla smakowity wygląd potraw, a także buduje klimat i romantyczny nastrój.

 

Najmodniejszy design lamp wiszących nad stół

Jak w każdym typie oświetlenia, także wśród oświetlenia nad stół panują trendy. Jednymi z najmodniejszych lamp wiszących są te z mlecznymi, szklanymi kloszami. Przykładem lamp ze szklanym kloszem są kolekcje Gama, Mirror oraz Gloss. Modne są nie tylko mleczne klosze, ale i zestawienie ich ze złotem. To lampy bardzo eleganckie i zdecydowanie dodające szyku jadalnianym wnętrzom. Jeśli zaś mówimy o wnętrzach loftowych, to lampy tego typu także dostępne są wciąż w sklepach z oświetleniem i nieustannie cieszą się popularnością. Przykładami są kolekcje Eden, Riff bądź Happy. Połączenie metalu w czarnej lub złotej kolorystyce oraz ciekawych designersko punktów świetlnych sprawia, iż industrialne wnętrze jest stylowo oświetlone i nabiera odrobiny przytulności. Klasyka w jadalni to zdecydowanie lampy z dużymi kloszami – te zdają się być niezastąpione, a na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych wzorniczo modeli. Przykładami najmodniejszych lamp o dużych kloszach są kolekcje Sfera, Diament czy Telma. Są one dość geometryczne, proste, ale połączenie np. czerni ze złotem robi wrażenie i sprawia, iż lampa taka wygląda wyjątkowo pozostając ponadczasową i dość uniwersalną.Sprawdź ofertę lamp wiszących 
Zarządzaj plikami cookies